Image

نحوه اخذ گواهینامه ترکیه 

وقتی فرآیند و پروسه مهاجرت شما به کشور ترکیه انجام شد و اقامت کوتاه مدت ترکیه و یا دائمی خود را دریافت کردید باید کم کم شرایط را برای یک زندگی راحت در کشور ترکیه برای خود آماده کنید. این شرایط می‌تواند موارد جزئی و کلی بسیاری را شامل شود که از اجاره یا خرید خانه گرفته تا هزاران مسئله دیگر را شامل می‌شود. در این میان مسئله مهم دیگری که برای افراد پیش می‌آید عبور و مرور در کشور ترکیه است.  وسایل نقلیه عمومی شهر‌های مختلف کشور ترکیه، حمل و نقل در سطح شهر را به خوبی به انجام می‌رسانند و با تنوع بالایی که دارند هر فردی با هر شرایطی را شامل می‌شوند. با این حال افراد ترجیح می‌دهند که خودروی خود را خریداری کرده و خودشان در سطح شهر و یا کشور رفت و آمد و رانندگی کنند.
طبیعتا انتظار می‌رود که دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع خارجی در کشور ترکیه شرایط و قوانین مخصوص به خود را داشته باشد. در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه بگوییم. پس اگر این مسئله دغدغه شما هم به شمار می‌رود تا انتهای مطلب همراه ما باشید.
اگر شما در کشور ایران گواهی نامه رانندگی داشته باشید با توجه به توافق دولتهای ایران و ترکیه در مورد به رسمیت شناختن گواهینامه های رانندگی طرفین، می‌توانید در کشور ترکیه با ارائه ترجمه رسمی گواهی نامه خود که بایستی حتما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه انجام شده باشد نسبت به اخذ گواهینامه کشور ترکیه اقدام نمایید. البته شما میتوانید با برگه ترجمه ای که از سفارت ایران دریافت کرده اید و به تائید استانداری استانبول رسانده اید تا مدت شش ماه با آن رانندگی کرده و در این مدت نسبت به دریافت گواهینامه کشور ترکیه اقدام نمایید.
بعد از دریافت ترجمه گواهینامه ایرانی خود از کنسولگری جمهوری اسلامی جهت تبدیل گواهینامه ایران به گواهینامه ترک باید به یکی از اداره های نفوس شهر محل اقامت خود مراجعه نموده و نسبت به تعویض گواهینامه تان اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز

  • ترجمه گواهینامه ایران در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول با تایید استانداری استانبول(والیلیک)
  • چهار قطعه عکس پرسنلی بیومتریک
  • گواهی سلامت از پزشک خانواده یا از بیمارستان
  • گواهی تایید گروه خونی
  • واریز مبلغ مشخص شده از طرف اداره نفوس
  • مدرک تحصیلی
  • کارت اقامت معتبر کشور ترکیه