Image

تحصیل در ازمیر:

۱- . دوستانیکه قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا را دارند اول باید نسبت به شناسایی دانشگاهی که رشته دلخواه آنها را ارائه می کند اقدام نمایند. سپس با مراجعه به دانشگاه مربوطه و یا از طریق سایت اینترنتی دانشگاه از زمان و نحوه ثبت نام آگاه شوند.

شایان ذکر است شرکت evizmir در انجام امور ثبت نام، شما را یاری خواهد نمود و در کلیه مراحل از ابتدا تا انتها، همراه شما خواهیم بود .

۲-در ازمیر تعداد 7 دانشگاه دولتی وجود دارد که عبارتند از:
1- دانشگاه اژه (EGE UNIVERSITY)
2- دانشگاه دوکوز ایلول (ِDokuz eylul university)
3- دانشگاه ازمیر یوکسک تکنولوژی(Izmir yuksek technology)
4- دانشگاه باکر چای(Bakir cay university)
5- دانشگاه اقتصاد ازمیر(Izmir economy university)
6- دانشگاه کاتیب چلبی(Katip celebi university)
7- دانشگاه دموکراسی ازمیر(Izmir democrasy university)

۳- برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای دولتی نیاز به مدرک زبان ترکی یا قبولی در امتحان زبان ترکی دانشگاه میباشد. همچنین مدرک زبان انگلیسی تافل برای هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا مورد نیاز است. هر دانشگاه با توجه به مقررات خود و همچنین رشته مورد نظر نمرات متفاوتی را برای زبان انگلیسی در نظر می گیرد.
علاوه بر مدارک زبان، هر داوطلب باید کلیه ریز نمرات مقطع قبلی تحصیل و آخرین مدرک تحصیلی خود را نیز در ایران ترجمه نموده و به تائید سفارت ترکیه در ایران برساند.
هنگام مراجعه به دانشگاه برای ثبت نام اولیه، این مدارک حتما باید همراه متقاضی باشد.

۴- تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکیه برای اتباع خارجی پولی میباشد اما هزینه آن بسیار اندک است.

۵- افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع پس از دبیرستان را دارند باید در امتحان ورودی دانشگاههای ترکیه شرکت کنند. در ترکیه هر دانشگاهی به طور جداگانه اقدام به برگزاری آزمون ورودی میکند لذا هر دانش آموز برای ورود به دانشگاه با در آزمون دانشگاههای مختلف شرکت کند. اسم آزمون ورودی دانشگاهها، آزمون یوس YÖS میباشد.

۶- پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاههای ترکیه از ظرفیت خارجی مشخص شده در هر دانشکده انجام می شود بنابراین رقابت اصلی برای دانشجویان خارجی در واقع بین خود آنها میباشد.

۷- خانواده های محترمی که به همراه فرزندان خود به ازمیر تشریف می آورند جهت ثبت نام آنها در مدرسه حتما باید ترجمه کارنامه سه سال آخر فرزندشان را که به تائید سفارت ترکیه در ایران نیز رسیده باشد به همراه داشته باشند. پس از مشخص شدن آدرس محل سکونت و اقدام برای گرفتن اجازه اقامت باید با مراجعه به آموزش و پرورش (milli eğtim bakanliği) مرکزی ازمیر اقدام به معادل سازی مقطع تحصیلی فرزندشان بکنند که حدودا یک هفته زمان میبرد. پس از گرفتن برگه مربوطه از آموزش پرورش مرکزی ازمیر به نزدیکترین مدرسه دولتی محل اقامت در مقطع مورد نظر مراجعه نموده و نسبت به ثبت نام فرزندشان میتوانند اقدام نمایند.